کمد کپسولی چیست؟ چرا؟ چگونه؟

نسخه‌ای از کمد کپسولی بی‌دردسر و پایدار:

۸۰٪ لباس‌های اصلی برای همه فصول سال: بزرگترین قسمت کمد لباس که کم و بیش همیشه مثل هم است. با این بخش بی دردسر و آسان مطابق سبک پوششی‌تان لباس بپوشید.

۲۰٪ لباس‌های فصلی: این بخش کوچکی از کمد لباس است که از فصلی به فصل دیگر آن را تغییر می‌دهم تا همه چیز تازه و به روز باشد.

یک کپسول کوچک: لباس‌های راحت و خاص مثل لباس برای زمان‌های استراحت و تفریح، لباس کار و … که بخش کوچکی از کمدم به آن اختصاص می‌دهم.

خرید‌های جدید: ترجیحا لباس‌های ارزان یا فقط از یک مارک با کیفیت

قصد دارم در این نوشته راه جالب و متفاوتی برای ساخت کمد لباس برای هر فصل بیان کنم. روشی که به عقیده من در تعریف سبک واقعی خیلی می‌تواند کمک کننده باشد و نه تنها جلوی خریدهای بی مورد را می‌گیرد که هماهنگی بیشتری را نیز در کمد لباس‌تان ایجاد می‌کند.

رویکرد من به سبک زندگی ثابت نیست و گاهی ممکن است که دچار اشتباه شویم و سبک زندگی‌مان را تغییر داده و سایر موارد را به گونه‌ای تغییر دهیم که با آن متناسب باشد.

وقتی سبکم را انتخاب کردم یاد گرفتم که همه چیز را با آن مقایسه کنم و دیگر خرید‌های بی مورد نداشتم و کیفیت بالاتر را جایگزین کمیت کردم. حالا فضای بیتشری برای موارد مهم‌تر زندگیم دارم. و در واقع صبح‌ها راحت‌تر لباس می‌پوشم.

به نظرم می‌تونه برای شما هم مفید باشه پس به خوندن ادامه بدید!

کمد کپسولی چی هست؟

کمد کپسولی در واقع همان کمد لباس اصلی است که حاوی تعداد خاصی از اقلام لباس می‌شود که هرگز از مد نمی‌افتد. در واقع یک کالکشن کوچکی از لباس‌ها و کفش‌ها است که می‌توانید از فصلی به فصلی دیگر آن را تنظیم کنید و عاشق پوشیدن آن‌ها باشید. برای هر فصل لباس‌های مناسب ان را می‌پوشید و لباس‌هایی که متناسب آن فصل نیستند بسته بندی می‌کنید بنابراین فقط اقلامی را در کمد لباستان دارید که به آن نیاز دارید.

این یک مسئله کاملاً شخصی است که به چند قلم لباس نیاز دارید و مقدار مشخصی که اغلب مجلات مد (۱۰ تا ۵۰) بیان می‌کنند مهم نیست. در واقع مهم‌ترین چیز آن است که لباس مناسب خودتان را در کمد لباس‌تان داشته باشید.

مفهوم کمد کپسولی از دهه ۷۰ میلادی در لندن به وجود آمد که زنی به نام سوزی فاکس مغازه‌ای با این مفهوم داشت که طرح‌هایی بی انتها ارائه می‌کرد که هر گز از مد نمی‌افتد و در هر فصل فقط چند طرح جدید به بقیه اضافه می‌کرد تا بقیه همچنان مطابق مد باشند.

موارد زیر جزء اقلام کمد کپسولی حساب نمی‌شوند:

زیر پیراهن رکابی، لباس زیر، جوراب، کیف، لوازم جانبی( مثل روسری)، جواهرات، لباس‌هایی که برای تمرین ورزش استفاده می‌کنید، لباس‌های کار (باغبانی، تعمیرات و …)

سایر موارد جزء کمد لباس کپسولی حساب می‌شوند، مثل:

کاپشن، شلوار، شلوار جین، کفش،‌پیراهن، تی شرت، لباس‌های بلند زنانه، دامن و …

چرا باید کمد کپسولی داشته باشیم؟

برای من که واقعا خسته کننده است با اینکه هیچ جایی برای اضافه کردن لباس در کمد لباس وجود ندارد باز هم هر روز ندونم چی باید بپوشم، نشانه‌اش این بود که دائم دوست داشتم برم لباس جدیدی بخرم و باز هم هیچ تناسبی بین لباس‌هام وجود نداشت.

خرید به نوعی درمان زودگذره که باز هم مشکل صبح‌های من رو حل نکرد. وقتی یک لباس رو چند بار بپوشم هم که روز از نو روزی از نو و هزینه‌هایی که برای من ایجاد می‌کند.

اگر تمایلی برای ایجاد تغییر در سبک پوشش خود داشته باشید حتما شما هم با اصطلاحاتی همچون ۳۳۳ که خانم کورتنی کاروِر در سال ۲۰۱۰ مطرح کرد برخورد کردید که پیشنهاد می‌کند ۳۳ تکه لباس را برای ۳ ماه انتخاب کنید و در آن سه ماه فقط همین لباس‌ها را در ترکیب‌هایی متنوع بپوشید یا ۱۰ روز ۱۰ لباس را شنیدید.

اما همانطور که گفتم این سبک زندگی شما و علاقه‌تون به محیط زیست هست که تعداد و مدت زمان بازبینی کمد کپسولی لباس شما رو تعیین می‌کند. اما من به شخصه پایداری را انتخاب می‌کنم.

چگونه کمد کپسولی خودمان را ایجاد کنیم؟

1- استایل شخصی تان را پیدا کنید

مدت زمانی را برای تجسم لباس‌های مورد علاقه خود بگذرانید. سایت پینترست واقعا ابزار خوبی برای الهام گرفتن در مورد سبک شخصی است. برای جستجو می‌توانید به دنبال کلماتی در حوزه‌های سبک پوششی، برندهای مورد علاقه‌تان، انواع پارچه یا محصولات محبوب‌تان بگردید.

مثال‌هایی برای سبک پوشش: Casual, feminine, edge, classic, sporty

برای آشنایی با انواع سبک پوششی میتوانید مطلب استایل‌های محبوب سلبریتی‌ها را بخوانید.

همچنین باید به آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید دمای هوا وضعیت بارش باران نیز توجه کنید. مثلا در هواهای سرد چند لایه پوشیدن را باید مد نظر قرار بدید.

بنابراین لباس‌هایی که در کمد کپسولی شما قرار دارد کاملا شخصی و شبیه شرایط زندگی و اتفاقاتی که در ان قرار دارید هست و شبیه هیچ کمد کپسولی دیگری نیست.

در مورد مدت زمان فعالیت‌های مختلف زندگی‌تان فکر کنید. مثلا ممکنه ۳۵٪ از زمانتان را در محل کار، ۱۵٪ را به ورزش و ۵٪ نیز رفتن به مکان‌های خاص و قرار ملاقات و … بگذرانید.

خب پس کمد شما باید منعکس کننده نحوه زندگی شما باشد تا بتوانید بیشترین استفاده را داشته باشید. اگر لباس‌هایی دارید که هرگز آن‌ها را نمی‌پوشید کمدتان را با آن پر نکنید و دیگر پولتان را برای اینجور لباس‌ها هدر ندهید.

10 گام ساده برای ساخت کمد لباس رویایی

۱- بررسی وضعیت فعلی

اهدافتان از ساخت کمد لباس چیست؟ چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید؟ روال سبک زندگیتان چگونه است؟

۲- استایل یا سبک خود را توصیف کنید.

استایل شما چیست؟ ش چه مواردی می‌شود؟ بدون اصول نمی‌توانید زندگی کنید؟ برای موقعیت‌های محتلف همچون کار، تعطیلات آخر هفته، مناسبت‌های خاصی و قرارهای ملاقات چگونه لباس می‌پوشید؟ از چه کسانی یا چه چیزهایی برای لباس پوشیدنتان الهام می‌گیرید؟

۳- کمدتان را خالی کنید.

هر چیز حتی کوچک را از کمدتان خارج کنید و با تمیز کردن کامل از تمام فضای کمدتان استفاده کنید:

قفسه‌ها/ جعبه‌ها/ دراورها/ طبقات/ آینه‌ها و لباس‌ها و کفش‌های کثیف‌تان را بشویید.

۴- لباس‌هایتان را دسته بندی کنید.
۵- اقلامی که به آن‌ها نیاز ندارید از کمد خارج کنید.

لباس‌های فصلی که به ان‌ها احتیاج ندارید انبار کنید.

تمامی لباس‌هایی که نسبت به آن‌ها شک دارید، مواردی که آن‌ها را دوست دارید اما نیاز به تعمیر دارند را در یک محل جمع کنید تا در زمان مناسبی در مورد آن‌ها برنامه ریزی کنید.

به محض تغییر فضل لباس‌هایی که انبار کردید را بررسی کنید و ببینید چیزی هست که می‌خواهید به کمدتان اضافه کنید؟

۶- چه لباس‌هایی را دور بریزیم؟
 • سایز ما نباشد(قابل تغییر نباشد)
 • کیفیت مورد نظر ما را ندارد.
 • پارگی یا لکه‌های غیر قابل اصلاح دارد.
 • متناسب سبک لباس پوشیدن شما نیست.
 • لباس‌هایی که جذاب نیستند.
 • مواردی که در آن‌ها احساس خوبی ندارید.
۷- کمد لباستان را ساماندهی کنید

برای دسترسی راحت‌تر، به دسته‌های مختلف (کپسول‌های کوچکتر) تقسیم بندی کنید.

۸- بهبود روش خرید

زمانی را برای ارزیابی جهت بهبود روش خرید خود اختصاص دهید. مثلا به کیفیت بیش از کمیت توجه کنید، فقط به دنبال چیزهایی باشید که ۱۰۰٪ دوستشان دارید. لباس‌هایی که اندازه شما هستند و احساس خاص بودن به شما می‌دهند. لباس‌هایی از سبک وینتیج یا قدیمی را انتخاب کنید.

این اقدامات هم برای محیط زیست خوبه هم برای حساب بانکی شما.

۹- برای ماندگاری بیشتر از کمد لباس‌خود مراقبت کنید.
 • همیشه مراقب لباس‌های خود باشید.
 • به درستی آن‌ها را در کمد قرار دهید (لباس‌های کشبافت را هیچ وقت آویزان نکنید.
 • جواهرات‌تان را تمیز نگه‌دارید.
 • اقدامات اولیه جهت تعمیر لباستان را یاد بگیرید.
 • لباس‌هایتان را اتو کنید.
۱۰- از کمد لباس جدیدتان لذت ببرید

خلاق باشید و لذت ببرید! در اینجا چند روش برای بهبود سبک‌تان بدون صرف هزینه وجود دارد:

 • از شیوه نماد‌ها مد استفاده کنید.
 • لباس‌های روزتان را به لباس‌های شب تبدیل کنید
 • از اکسسوری‌ها و رنگ‌ها استفاده کنید
 • برای الهام گرفتن به شبکه‌های اجتماعی مثل پینترست و اینستاگرام سر بزنید.

2- کمد لباستان را خالی کنید

بله، باید کاملا کمدتان را خالی کنید. همه چیز را

3- لباس‌هایتان را به ۵ بخش تقسیم کنید

 1. عاشقشان هستید: هر آنچه که دوستشان دارید و هم اکنون می‌پوشیدشان.
 2. شاید: لباس‌هایی که مدتی است ازشون استفاده نکردید اما دوستشان دارید. برخی از آن‌ها ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد مثلا دکمه‌اش افتاده باشد و … پس بهتر است آن‌ها را یک جا جمع کنید و به مرور تعمیرشان کنید تا دوباره قابل استفاده باشند.
 3. فصلی/ مد روز: فقط لباس‌هایی که مناسب فصل هستند را در کمدتان نگه دارید و بقیه را کنار بگذارید. لباس‌های که دیگر مد نیستند نیز کنار بگذارید.
 4. مناسبت‌های خاص: لباس‌هایی که در مراسم‌ها مثل عروسی یا قرار‌های ملاقات ویژه کفش‌های پاشنه بلند که فقط برای موارد خاصی ازشون استفاده می‌کنید
 5. هر چیزی که ازش استفاده نمی‌کنید: ممکن است لباس‌هایی داشته باشید که رنگ و رو رفته، خراشیده یا پرز داده باشند یا اصلا اندازه شما نباشد. بهتر است این‌ها را یا بیندازید دور یا به خیریه‌ها هدیه دهید.

 

این اقلام جزء کمد کپسولی حساب نمی‌شوند و می‌توانید دوباره در کمد قرار دهید: لوازم جانبی(روسری، دستکش، کلاه، کیف و …)، جواهرات، لباس‌های زیر، جوراب، لباس ورزشی، لباس کار، زیر پیراهن رکابی و …

این اقلام جزؤ کمد کپسولی هستند: کفش، بوت‌‌ها، پیراهن، بلوز، لباس بافتنی. ژاکت، کت، شلوار، شلوار جین، دامن، لباس‌های بلند زنانه. تی‌شرت و …

 

به یاد داشته باشید که موارد بیان شده فقط یک الگو هستند و اگر دوست دارید لباس‌های فانتزی در زندگی روزمره‌تان بپوشید و فقط لباس‌های خاص مناسبتب نمی‌پوشید باز هم قابل استفاده است.

مهم این است که کمد لباس خود را به گونه‌ای بسازید که متناسب با زندگی و ترجیحات شما باشد.

4- لباس‌های اصلی را مرتب کنید

وقتی لباس‌های اصلی را مرتب کردید حفظ هماهنگی در کمد لباس راحت‌تر می‌شود. چرا که همه چیز می‌تواند با هم ترکیب شود و به راحتی لباس بپوشید.

از خودتان بپرسید از چه اقلامی بیشتر استفاده می‌کنید و در هنگام خرید سبک کلی زندگیتان را مد نظر قرار بدید. کمد لباس شما در تمام مدت زمان باید با سناریو زندگی شما تطابق داشته باشد.

 • بیشتر ژاکت کش باف پشمی را دوست دارید یا جلیقه یا شاید هر دو؟
 • لباس‌های تک رنگ را می‌پسندید یا لباس‌های رنگارنگ را ترجیح می‌دهید؟
 • چه لباس‌هایی رادوست دارید؟ با پارچه‌های رنگی، چاپی یا راه راه؟
 • برای پایین تنه چه نوع پوششی را ترجیح می‌دهید؟ شلوار یا دامن؟
 • چه تناسبی را ترجیح می‌دهید؟ آزاد یا تنگ؟
 • چه نوع پارچه‌ای را دوست دارید؟ با بافت مشخص یا بافت ریز مثل ابریشم؟

هر چه سوالات بیشتری از خود بپرسید انتخاب راحت‌تری برای لباس پوشیدن یا خرید دارید.

5- لباس‌های فصلی را مرتب کنید

لباس‌های فصلی و مد روز در این بخش قرار می‌گیرند و باز هم یادآوری می‌کنم که منطبق بر اصول سبک شخصی خودتان لباس‌ها را انتخاب کنید. پیشنهاد میکنم برای هر فصل فقط لباس‌های مناسب آن فصل را در کمدتان قرار دهید البته باز هم در اختیار شماست و می‌توانید یک کمد کپسولی بزرگ ایجاد کنید و تمام لباس‌ها را در آن قرار دهید و موقع خرید هم یادتان باشد از برندهای با کیفیت خرید کنید که ماندگاری بالاتری دارند.

اگر می‌خواهید مطابق مد روز لباس بپوشید نیز قبل از ساخت این بخش از کمد کپسولی حتما فشن شو‌ها یا مجلات مد را قبل از آن ببینید.

6- لباس‌ها را داخل کمد قرار دهید و بقیه را در انبار قرار دهید

خب تا این مرحله شما یک بخش لباس‌های اصلی دارید که عاشقشون هستید، بخش کوچکی هم لباس‌های فصلی دارید و احتمالا چند لباس‌ مطابق با مد روز برای تازه نگه داشتن ظاهرتان کنار گذاشتید. تمام این لباس‌ها مستقیما به داخل کمد برگردانید.

لباس‌های باقی مانده را در محل مناسبی انبار کنید یا اگر نیاز ندارید به خیریه‌ها اهدا کنید.

یاداوری می‌کنم تعداد اقلام کمد کپسولی شما عدد خاصی نیست و کاملا به شرایط و سبک زندگی شما وابسته است. اما اگر می‌خواهید از قوانین کمد کپسولی پیروی کنید بهتر آن است که شماره خاصی برای خود در نظر بگیرید و ان را بر روی کمد خود بچسبانید و از ابتدای فصل (سال) تا انتهای آن بر روی این عدد سختگیر باشید. پس از آنکه در مورد سبک خود بیشتر دانستید می‌توانید در دوره‌های بعدی این عدد را تغییر داده و مدیریت نمایید.

7- لیست خریدتان را ایجاد کنید

احساس می‌کنید جای یک لباس خالی است؟ چیزی هست که عاشقش شده‌اید؟ یک لیست تهیه کنید و سعید کنید به آن پایبند باشید. به یاد داشته باشید که هر محصول جدیدی که می‌خرید باید متناسب  با بقیه کمد لباستان باشد. 

قبل از اینکه لباسی را بخرید برای ۲۰ تا ۳۰ بار تصور کنید که آن لباس را پوشیده‌اید. اگر دیگر آنقدر خریدش برایتان وسوسه کننده نیست آن را از لیست خط بزنید.

از فروش‌های فصلی بزرگ یا خریدهای ناگهانی بپرهیزید و سعی کنید خرید اقلام جدید را به حداقل برسانید. به نظر من تا آنجا که می‌توانید لباس‌های با کیفیت خرید کنید.

وقتی فصلی جدید شروع می‌شود

1-نگاهی به کمد کپسولی فعلی بیاندازید

 • کدام فصل دارد می‌آید؟
 • کدام لباس‌ها استفاده شد و کدام‌ها استفاده نشد؟
 • حس می‌کنید جای چیزی خالی بود؟

شاید نیاز به یک دفترچه یادداشت برنامه ریزی برای کمد کپسولی داشته باشید که لیست آرزوها و افکار پایان فصل را در آنجا بنویسید. مثلا من لباس‌هایی که استفاده شد یا هرکز استفاده نشد را در آن می‌نویسم و این باعث میشود که اگر انتظار داشتم از لباسی استفاده کنم ولی استفاده نشد از خریدهای مشابه خودداری کنم.

2- اقلام فصلی را اضافه یا جایگزین کنید

لباس‌هایی که در فصل پیش داخل کیسه یا جعبه‌ای خارج از کمد نگه داشته‌اید را بیرون بیاورید و ببینید چیزی در آن هست که بخواهید به کمد کپسولی فعلی اضافه کنید یا جایگزین لباس دیگری کنید؟

با عشق بیشتری از کمد لباستان مراقبت کنید تا همیشه تازه و الهام بخش باقی بماند حالا برای فصل بعدی آماده شوید و به خاطر داشته باشید که لباس‌هایی که دوستشان داشته باشید طول عمر بیشتری هم دارند.

3- لیست خرید جدید بنویسید یا لباس‌هایی که نیاز به تعمیر دارند بنویسید

یک بار دیگر به لیست خریدتان نگاهی بیندازید و مواردی که احساس می‌کنید کمد لباستان را در این فصل بهتر می‌کند یا لباس‌هایی که نیاز به تعمیر دارند یادداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *