۱۰ نکته برای افزایش عمر لباس

چه طرفدار مد باشید چه از آن دسته افرادی باشید که از مراکز خرید برای صرفه جویی فراری هستند احتمالاَ در سال هزینه‌ای بیشتر از آنچه تصور می‌کنید برای لباس پرداخت می‌کنید.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۲ به طور متوسط هر خانواده در آمریکا ۱۷۳۶ دلار صرف لباس نموده است.

اگرچه سرعت تعویض لباس در کودکان با توجه به رشدشان بالاست، اما بزرگترها معمولاَ سال‌ها از لباسشان استفاده می‌کنند تا زمانی که از آن خسته شوند.

نگهداری مناسب از لباس یعنی پول بیشتری که تو جیبتون باقی میماند که البته شاید نیاز به ایجاد چند تغییر در روش زندگیتان داشته باشید.

1-شروع با کیفیت

صبر کنید منظورم صرفا لباس‌های خیلی لوکس و گران قیمت برندهای تجاری نیست بلکه خرید لباس‌های با کیفیت هستش که همیشه ایده خوبی است. لباس‌های اصلی که هیچ وقت از مد نمی‌افتد را از با کیفیت‌ترین لباس‌ها انتخاب کنید که همیشه خیالتان راحت باشد بعد از اون بدون احساس گناه اقدام به خرید چند تکه لباس ارزان قیمت مناسب فصل یا مد روز بپردازید.

 

لباس‌های با کیفیت با توجه به جنس پارچه و دوخت خوب یک سرمایه گذاری است.

 

شاید برای شما هم این سوال باشد که کمیت بهتره یا کیفیت؟

 

خب برای بچه‌ها با توجه به رشدشان که هر لباس چند ماه بیشتر مناسبشان نیست بهتر است دنبال کمیت باشید یا اگر یک شلوار جین را روزانه در محل کارتان می‌پوشید بهتر است یک جنس با کیفیت متوسط تهیه کنید که بتوانید پس از چند ماه آن را تعویض کنید.

 

تصمیم بگیرید که کجا لازم است بودجه مناسبی برای لباس در نظر بگیرید. مقداری پول برای لباس‌های مد روز، زمان‌های استراحت و این جور موارد قرار بدید تا احساس خستگی نسبت به لباس‌هایتان نداشته باشید.

 

هنگام خرید دنبال سرنخ‌هایی باشید که نشان از کیفیت و ماندگاری بالای لباس دارند. به یاد داشته باشید قیمت تنها شاخص نیست در عوض سعی کنید توجهتان به جزییاتی همچون درزها و دکمه‌های محکم باشد. اگر جنس خیلی نازک، دوخت شل در درزها یا دکمه‌ها می‌بینید می‌تواند سرنخ خوبی باشد که نشان دهنده کیفیت پایین مواد مصرفی باشد.

 

شاید بد نباشد نگاهی به مطلب کمد کپسولی چیست؟ چرا؟ چگونه؟ بیاندازید و راهنمایی‌هایی که در آنجا برای لباس داشته‌ام ببینید.

2- دقت ویژه در شستشوی لباس

اتیکتی که پشت گردن یا از داخل و به درز کناری لباس دوخته شده مهمترین راهنمای شما برای شستشو است. این راهنما به گونه‌ای تنظیم شده که طول عمری بیشتری برای لباس شما به وجود آورد.

 

اگر از شستن لباس‌ها با دست یا خشک کردن افقی آن‌ها متنفرید از لباس‌هایی که نیاز به مراقبت ویژه دارند خودداری کنید و پول خود را صرف اقلام مستحکم‌تر بکنید.

 

در واقع مهمترین بخش خرید من در پوشاک بررسی دستورالعمل شستشوی اون هست.

 

لباس‌هایی که برای شستشو فقط باید خشکشویی شوند حتی اگر دزدی هم باشند در طولانی مدت هزینه زیادی برای ما دارند مخصوصا اگر از آن دسته افرادی هستید که دستور العمل شستشو برایتان اهمیتی ندارد و لباستان را خراب می‌کنید.

 

علاوه بر نکاتی که در اتیکت راهنمای نگهداری لباس هست چند نکته وجود دارد که در حفظ لباس شما حین شستشو اهمیت بسزایی دارد:

 

لباس‌های تیره را پشت و رو بشویید: شلوار جین تیره، بلوزهای مشکی و در کل لباس‌های تیره با توجه به سایش با سایر لباس‌ها رنگشان کمرنگ می‌گردد لذا همیشه برای شستشوی لباس‌های تیره در ماشین لباسشویی آن‌ها را پشت و رو کنید.

 

بر روی بند رخت یا رخت آویز سرمایه‌گذاری کنید: اگر جایی برای خشک کردن لباس‌تان نداشته باشید مچبورید آن‌ها را در خشک‌کن ماشین لباسشویی خشک کنید که هم هزینه‌بر است و هم موجب کاهش عمر لباس‌هایتان می‌گردد. اگر حیاط برای پهن کردن لباس دارید بهترین گزینه همان بند رخت سنتی است در غیر اینصورت حتما یک رخت آویز مناسب تهیه کنید.

 

لباس‌هایی که اقلام فلزی دارند جداگانه بشویید: دکمه‌ها و زیپ‌های فلزی لباس‌ها شاید حین شستشو مشکلی ایجاد نکنند اما حین عملیات خشک‌کن لباسشویی با توجه به اصطکاکی که در ساییده شدن دارند به شدت گرم شده و ممکن است لباس‌های دیگر را سوزانده ذوب کنند. به همین منظور از انداختن اینگونه لباس‌ها که اقلام فلزی دارند با لباس‌های ظریف مثل بافت یا حریر خودداری کنید.

 

مراقب رنگ لباس‌ها باشید: سفید کننده‌ها فقط مخصوص پارچه‌های بدون رنگ یا با رنگ ملایم است. هیچ وقت از سفید کننده‌ها برای پارچه‌های ظریف استفاده نکنید چرا که ممکن است به ان‌ها آسیب برساند. همچنین سفید کننده‌ها ممکن است پارچه‌های رنگی را لکه لکه کند.

 

لباس‌های خود را کمتر بشویید: شستشو بیشترین آسیب را به لباس می‌زند. چرا که پرتاب شدن‌ها و سایش با سایر لباس‌ها می‌تواند آن‌ها را رنگ و رو رفته، کشیده یا پرز دار کند. پس تا زمانی که لباستان به وضوح کثیف نشده از شستن آن خودداری کنید. معمولا نیازی به شستشوی لباس بعد از هر بار پوشیدن نیست.

 

تنظیمات ماشین لباسشویی را یاد بگیرید: انواع مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی وجود دارد اما یک چیز در همه آن‌ها مشترک است و آن دفترچه راهنما است. حتما دفترچه راهنما را مطالعه کنید تا بدانید برای لباس‌های ظریف یا محکم از چه تنظیمی باید استفاده کنید. با استفاده از تنظیمات درست ساییدگی و پارگی کمتری در لباس‌های خود خواهید داشت.

3- تلاش برای تمیز بودن

شاید ایده ساده‌ای باشد اما گرفتن دوش روزانه، استفاده از دئودورانت‌ها و پوشیدن لباس‌های زیر می‌تواند به تمیز‌تر ماندن لباس کمک کند. فراموش نکنید که عرق می‌تواند باعث ایجاد لکه در لباس شود. همچنین به خانواده خود نیز اصرار به تمیزی و مراقبت از لباس خود کنید تا هزینه کمتری را برای لباس بپردازید.

 

همچنین با توجه به جایی که در آن حضور پیدا می‌کنید لباس بپوشید، مثلا اگر به جشن تولدی دعوت شده‌اید که احتمال خراب شدن یا کثیف شدن لباس زا می‌دهید از لباس‌های ظریف و گران قیمت استفاده نکنید یا اگر به محلی میروید که افراد در آن زیاد سیگار می‌کشند بهتر است از لباس‌های ارزان قیمت‌تر استفاده کنید.

4- یادگیری اصول اولیه تعمیر لباس

برای ماندگاری بیشتر لباستان اصول اولیه تعمیر لباس را یاد بگیرید مواردی مثل دوختن دکمه افتاده یا دوختن درزهایی که نخشان شل شده در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند. درست است می‌توانید این موارد را به راحتی به یک خیاط بسپارید اما اگر بتوانید خودتان این تعمیرات ساده را انجام دهید باز هم حاظرید پولتان را به خیاط بدهید.

 

برای تعمیرات ساده یک چرخ خیاطی ساده و با قیمت پایین جوابگو است و می‌توانید به راحتی فیلم‌های مختلف تعمیر لباس را از اینترنت پیدا کنید و ببینید و تعمیراتی از دوخت دکمه تا تعویض زیپ را یاد بگیرید.

 

خبر خوب اینکه اگر بلدید انتهای یک نخ را گره بزنید یا سوزن را به صورت موجی از زیر و روی پارچه رد کنید برای شروع تعمیرات لباس کافی است.

5- اتو کشی صحیح

با اینکه اتو کشیدن جلوه خاصی به لباس شما می‌بخشد یک اشتباه در تنظیم حرارت اتو می‌تواند سبب سوختن، زرد شدن یا جمع شدن پارچه شود. استفاده از حرارت بالا می‌تواند پارچه‌های ظریف را خراب کند بنابراین اطمینان حاصل کنید که از حرارت مناسب برای نوع پارچه‌ای که اتو می‌کنید استفاده کنید.

 

بسیاری از اتوها راهنمای کوچکی بر روی خود برای میزان درجه حرارت لازم برای پارچه‌های مختلف دارند اما در اینجا یک راهنما کلی وجود دارد:

  • کتان: ۲۳۰ درجه سانتیگراد
  • نخی یا پنبه‌ای: ۲۰۵ درجه سانتیگراد
  • ویسکوز/ ریون: ۱۹۰ درجه سانتیگراد
  • پشم: ۱۵۰ درجه سانتیگراد
  • آکریلیک: ۱۳۵ درجه سانتیگراد
  • پلی استر: ۱۵۰ درجه سانتیگراد
  • ابریشم: ۱۵۰ درجه سانتیگراد
  • استات: ۱۴۳ درجه سانتیگراد
  • لای‌کرا: ۱۳۵ درجه سانتیگراد
  • نایلون: ۱۳۵ درجه سانتیگراد

 

اگر نمی‌دانید کدام دما برای لباستان مناسب است بهترین حالت این است که از درجه دمایی کمتر شروع کنید و در صورتی که چروک لباس برطرف نشد به تدریج دمای آن را بالا ببرید.

 

گزینه دیگر سرمایه گذاری بر روی یک دستگاه بخار یا بخار شور‌هایی است که قابلیت بخار دهی برای لباس را دارند، گرما و رطوبت ایجاد شده موجب برطرف شدن چین و چروک و صاف شدن لباس می‌شود و با سرعت عملی که دارند در زمانتان صرفه جویی کنید البته این کار فقط برای صاف شدن لباس مناسب است.

6- برگرداندن لباس

اگر از آن دسته افرادی هستید که علیرغم داشتن لباس‌های متعدد دائما از چند لباس خاص استفاده می‌کنند احتمالا به این خاطر است که وقتی لباس شسته شده را داخل کمد لباس قرار می‌دهید در جلو، رو یا در دسترس‌ترین نقطه کمد لباس‌تان قرار می‌دهید.

 

پوشیدن مداوم چند لباس خاص باعث می‌شود که زودتر حالت رنگ و رو رفته پیدا کنند و احتمال پارگی یا سوراخ شدنشان نیز بیشتر می‌گردد.

 

پس برای داشتن طول عمر بیشتر لباس‌ها بهتر است یک دور لباس‌هایتان را برگردانید تا لباس‌هایی عقب رفته‌اند یا زیر مانده‌اند بیایند جلو و بعد از این لباس‌های تازه شسته شده را در زیر یا پشت لباس‌های دیگر بگذارید تا از تمام لباس‌هایتان استفاده کنید.

7- عادات خوب نگهداری از لباس

چه کمد یا قفسه‌های لباس داشته باشید شیوه نگهداری شما می‌تواند باعث شود لباسی چند سال عمر کند یا اینکه با نگهداری اشتباه باعث شوید لباس‌تان تغییر فرم داده و آسیب ببیند و چند ماه بیشتر عمر نکند.

 

در اینجا چند راهنمایی کوتاه برای ماندگاری بیشتر لباس‌ها می‌گویم:

 

ژاکت‌های سنگین را تا کنید: شاید به نظرتان بهترین راه برای نگهداری ژاکت‌های گران قیمت آویزان کردن آن‌ها باشد اما بهتر است بدانید وقتی ژاکت‌های پشمی سنگین را آویزان می‌کنید به خاطر وزنی که دارند به مرور زمان کش می‌آیند. پس بهترین حالت نگهداری از ژاکت‌های پشمی تا کردن و قرار دادن آن‌ها در یک قفسه است.

 

دکمه‌های و زیپ‌ها را ببندید: نمی‌توان تعداد دفعاتی که ممکن است یک زیپ باز یا دکمه به لباس‌های دیگر آویزان شده در کمد گیر کند شمرد. اما می‌توان تصور کرد دندانه‌های زیپ یا گوشه‌های دکمه هنگام تماس با سایر لباس‌ها ممکن است سبب ایجاد خراشیدگی در آن‌ها شود پس بهترین کار بستن دکمه‌ها و زیپ‌ها قبل از آویزان کردن آن‌ها در کمد لباس است.

 

بر روی خرید چوب لباسی مناسب سرمایه‌گذاری کنید: آویزان کردن لباس بر روی چوب لباسی‌های ارزان قیمت سیمی شاید به نظر شما به صرفه باشد اما لازم است بدانید که چوب لباسی‌های سیمی یا پلاستیکی نازک در دراز مدت باعث افتادگی در پارچه‌های سرشانه لباس شود و باعث شود که لباس به طور مناسب بروی بدنتان قرار نگیرد. پس بهتر است بر روی چوب لباس‌های چوبی یا با کیفیتی که در بازار وجود دارد سرمایه‌گذاری کنید.

 

فضای تنفس برای لباس‌ها قرار دهید: حتی اگر فقط یک فضای کمی برای قرار دادن لباس در کمدتان دارید، در مقابل این اقدام برای پر کردن فضای کمد مقاومت کنید. وقتی شما لباس‌ها را به صورت فشرده شدن در کمد لباس‌تان آویزان می‌کنید نه تنها باعث چروک شدن لباس‌ها بلکه به خاطر تماس مداوم لباس‌ها با همدیگر باعث ایجاد گرما در لباس‌ها می‌شود که خود سبب رنگ و رو رفتگی و کاهش عمر لباس می‌شود. اگر می‌بینید برای قرار دادن لباس جدید در کمد نیاز به فشار دادن لباس‌ها به یکدیگر می‌باشد شاید بهتر است به فکر خرید کمد‌لباس‌های اضافه حتی در حد پارچه‌ای باشید.

 

به فکر جای خشک و خنک باشید: رطوبت بیش از اندازه یا حرارت می‌تواند سبب رشد قارچ و کپک بر روی لباس گردد پس کمد لباستان را خشک و خنک نگهدارید و از نگهداری لباس در حمام مرطوب یا قرار دادن کمد در زیر زمین‌ها که معمولا مرطوب هستند خوددداری کنید.

8- لباس‌های رنگ و رو رفته

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که شلوار جین مشکی رنگی دارید و پس از چند بار شستشو رنگ آن خاکستری رنگ شده است. برای احیای رنگ این لباس‌ها می‌توانید از بسته‌های رنگ لباس‌ که بعضا در عطاری‌ها نیز پیدا می‌شود استفاده کنید و مطابق راهنمای اون‌ها دوباره رنگ و جلای تازه‌ای به لباستان بدهید.

فقط یادتان باشد در اولین شستشو فقط با لباس‌های همرنگ این لباس‌های رنگ شده را بشویید.

9- بعد از آرایش مو و میکاپ لباستان را بپوشید

بیشترین آسیبی که در خانم‌ها به لباسشان وارد می‌شود به خاظر مواد آرایشی مو و صورت است که گاهی آسیب‌های جدی به لباس وارد می‌کند پس بهتر است قبل از اینکه لباس مهمانی را بپوشید آرایش کنید و لباس‌های قدیمی را هنگام رنگ کردن مو و ارایش صورت بپوشید.

 

اگر نمیخواهید با پوشیدن لباس آرایش مو و میکاپ صورتتان خراب شود از روپوش یا انداختن حوله بر روی سر شانه‌هایتان برای حفاظت از لباس هنگام آرایش استفاده کنید.

 

به یاد داشته باشید دئودورانت‌ها یا همان ضدعرق‌ها  حاوی ماده آلومینیوم هستند که می‌تواند باعث ایجاد لکه بر روی لباس یا حتی شکنندگی در آن شود پس قبل از پوشیدن لباس از خشک شدن آن مطمئن شوید.

 

10- تنظیم لباس خشک کن

اگر بخواهیم لوازم خانگی‌ای که بیشترین آسیب را به لباس میزند نام ببریم قطعا لباس خشک کن است. حرارت و ضرباتی که این دستگاه به لباس وارد می‌کند می‌تواند باعث سوزاندن، آب رفتگی و رنگ و رو رفته شدن لباس شود.

 

اما خب از این وسیله برای ایجاد راحتی در کار استفاده می‌کنیم و بهتر است که تنظیمات خشک کن را به درستی مطالعه کنید. اغلب خشک کن‌ها تنظیماتی برای درجه‌حرارت، زمان و میزان خشکی دارند. می‌توان درجه حرارت را کاهش داد و با عدم تغییر زمان لباس‌ها را در حالتی که هنوز کمی رطوبت دارند خارج کرد. یا اگر امکان تنظیم درجه حرارت وجود ندارد حدود ۱۵ دقیقه زمان انجام کار را کم نمود و لباسی که کمی رطوبت دارد را بر روی رخت آویز پهن نمود.

 

همین اقدام ساده می‌تواند عمر لباس را طولانی‌تر و از آسیب‌هایی همچون آبرفتگی شلوار جین جلوگیری کند.

سخن آخر

متاسفانه هیچ لباسی برای همیشه ماندگار نیست و به مرور زمان دچار پوسیدگی، محو شدن رنگ و تغییر شکل می‌گردد. اما با اقدامات ساده‌ای برای تمیز ماندن و نگهداری لباس می‌توان لباس‌ها را برای چند ماه یا سال بیشتر استفاده کرد.

 

حال اگر این نکات را با افراد خانواده‌تان نیز در میان بگذارید در مجموع صرقه‌جویی قابل ملاحظه‌ای برای خانواده شما در پی خواهد داشت.

 

حالا شما هم اگر راهی برای افزایش عمر لباس‌ها بلدید با بقیه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *