اسرار رژیم غذایی برای ورزشکاران از فیونا کِرک- بخش پنجم

کاهش وزن برای ورزشکاران

یکی از مواردی که علاقه مندان به ورزش دچار آن هستند این است که علیرغم ورزش بسیار همچنان درصد چربی بدن بالایی دارند.

 

آیا ممکنه کمبود غذایی باشد که علیه رژیم لاغری شما کار کند؟

 

ورزش منظم و سخت نیاز به توجه به جزییات تغذیه دارد

اینکه چه چیزی و چه زمانی، قبل یا بعد از تمرین ورزشی غذا یا میان وعده بخوریم در عملکرد و بهبود کارایی ما تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. رژیم غذایی که نیروی لازم برای فعالیت بدنسازی را فراهم می‌کند با آنچه که برای ۸۰ کیلومتر دوچرخه سواری فراهم می‌کند متفاوت است.

دقت در تغذیه

مدیریت حفظ تعادل ریز مغذی‌ها (کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها) در برنامه غذایی و به دست آوردن زمان و اندازه پروتئین مورد نیاز متناسب با برنامه ورزشی ما، راز اصلی ماهیچه‌سازی و کاهش چربی‌ها است و عدم دقت در این امر می‌تواند موجب ماهیچه سوزی شود.

 

در زیر به ۳ مورد از مهم‌ترین نکات ذکر شده در جلد پنجم کتاب اسرار رژیم غذایی برای ورزش‌کاران نوشته فیونا کِرک می‌پردازیم.

اسرار رژیم غذایی برای ورزشکاران

مراقب انرژی‌زاهای ورزشی باشید

شاید به نظرتان نیاید اما نوشیدنی‌های انرژی‌زا که اغلب به ورزشکاران توصیه می‌شوند دارای قند بالایی هستند که وارد جریان خون شده و به جای چربی سوزی موجب افزایش حجم چربی‌ها می‌شود.

 

اما آیا واقعا به آن‌ها احتیاج دارید؟ اگر میان وعده‌هایی را پیدا کردید که با خوردن آن‌ها قبل یا بعد از ورزش انرژی لازم را برای شما فراهم می‌کنند، ساک ورزشی خود را با این غذاهای واقعی و نوشیدنی‌های سالم پر کنید تا میزان مصرف قندی که وارد بدنتان می‌شود را محدود کنید. فقط دقت کنید که ترکیب غذاهایی که انتخاب می‌کند باعث ناراحتی در هضم نشود.

 

 

بر روی چربی‌ها تمرکز کنید

چربی‌ها بیشترین میزان ذخیره انرژی را فراهم می‌کنند چرا که به آرامی در معده هضم شده و مدت زمان استفاده از انرژی را طولانی‌تر می‌کند.

اسیدهای چرب امگا ۳ مناسب تناسب اندام ورزشکاران

مطالعات بسیاری نشان داده که غذاهای سرشار از اسید چرب امگا ۳ (ماهی‌های چرب، دانه‌ها و برخی از آجیل‌ها) و چربی‌های ذخیره شده در بدن تبدیل به انرژی می‌شود.

 

همچنین گاهی لازم است از برخی مکمل‌های غذایی امگا ۳ برای رفع نیازهای روزانه به این چربی‌های افسانه‌ای استفاده کنید.

 

 

بازی هوشمندانه با پروتئین‌ها

احتمالاً شما هم مثل خیلی از ورزشکارها به دنبال این پرسش هستید که مصرف چه میزان پروتئین برای ماهیچه سازی لازم است؟

 

گنجاندن مواد غذایی پروتئین‌دار در هر وعده یا میان وعده غذایی روزمره باید الزاما پاسخگوی نیاز شما باشد مگر در مواردی که به دنبال عضله سازی خاصی همچون شرکت در مسابقات بدنسازی، ورزش‌های استقامتی حرفه‌ای یا نیاز جدی به وزن گرفتن برای وزنه برداری یا ورزش‌های میدانی باشید.

پودرهای پروتئینی برای ورزشکاران حرفه‌ای مناسب هستند و شکی نیست که راهی سریع و آسان برای تامین نیاز به پروتئین در زمان‌هایی است که در وعده غذایی یا میان وعده صرف شده پروتئین وجود نداشته است، اما ضروری نیست و می‌تواند هزینه بالایی را بر شما تحمیل کند.

 

در صورت تمایل به خواندن سایر مطالب اسرار رژیم غذایی از فیونا کرک مطلب فیونا کِرک از اسرار رژیم لاغری برای گروه‌های مختلف می‌گوید را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *