اسرار رژیم غذایی برای نوجوانان از فیونا کِرک- بخش نهم

اسرار رژیم غذایی برای نوجوانان

فکر نکنم برای اضافه وزن زمانی بدتر از دوران نوجوانی باشد. شما هم موافقید؟

 

به نظر می‌رسد که شما و سایر دوستان هم مدرسه‌ای یا دانشگاهی شیوه مشابه تغذیه‌ای داشته باشید در حالی که سایر دوستانتان لاغر ولی شما اضافه وزن دارید.

 

واقعا چه اتفاقی داره می‌افته؟

آیا مربوط به ژن میشه؟ یا از هورمون‌های شماست؟ یا اینکه بیشتر از بقیه دوستانتون می‌خورید؟ یا این افزایش وزن نتیجه رژیمی میشه که قبلا گرفته بودید؟ البته می‌تواند برخی یا همه اینها باعث افزایش وزن بشود.

عادات بد غذایی در دوران نوجوانی

واقعیت اینه که در دوران نوجوان هنوز بدن و مغز در حال رشد است. شما باید مواد غذایی خوبی را برای این رشد مصرف کنید. گرفتن یک رژیم غذایی با کالری خیلی کم، ضمن کاهش متابولیسم، رشد بدن و مغز شما را کم یا متوقف می‌کند.

 

واقعیت دیگه این هستش که مصرف بیش از حد مواد غذایی که شامل موادی قندی و نشاسته‌ای و فاقد مواد مغذی است باعث می‌شود مغز و بدن تغذیه کافی نداشته باشد و موجب افزایش وزن شما شود.

 

نوجوانی بهترین زمانی است که بدن به سرعت نسبت به تغییرات رژیم غذایی واکنش نشان می‌دهد. این زمانی است که بدن شدیدا حریص به تغذیه صحیح است و با داشتن یک برنامه غذایی اصولی می‌توانید در زندگی لاغر باشید.

 

در زیر ۳ نکته مهم از کتاب اسرار رژیم غذایی برای نوجوانان از فیونا کِرک برای حفظ سلامتی و تناسب اندام در سنین نوجوانان آورده شده است.

اسرار رژیم غذایی برای نوجوانان

رژیم‌های غذایی کم کالری رو فراموش کن

در مقابل وسوسه گرفتن رژیم‌های غذایی کم کالری شدیداً مقاومت کنید.

 

کاهش وزن کوتاه مدتی را تجربه خواهید کرد اما وضعیت متابولیسم بدن به هم می‌ریزد.

 

وقتی که کالری دریافتی روزانه‌تان را به شدت کاهش می‌دهید در واقع انرژی لازم برای تریلیون‌ها سلول بدن را تامین نکرده‌اید، لذا کل سیستم شما کند می‌شود. بنابراین نه تنها سرعت سوختن کالری کاهش می‌یابد بلکه سلول‌های چربی نیز برای تامین انرژی تلاش بیشتری می‌کنند و در نتیجه چربی سوزی متوقف می‌شود.

 

 

تغذیه برای عضله سازی

یک کیلو عضله معادل یک کیلو چربی است (چیز پیچیده‌ای که نیست!) اما یک کیلو عضله فضای کمتری را نسبت به یک کیلو چربی اشغال می‌کند. بنابراین مصرف کالری برای عضله سازی هم مناسب است و هم با سوختن چربی‌ها لاغر به نظر می‌رسید.

مصرف مواد پروتئینی برای عضله سازی لازم است

با عضله سازی علاوه بر حس قدرت بیشتر، انرژی بیشتری برای ورزش و تفریح دارید. عضلات عاشق رژیم غذایی سرشار از پروتئین و چربی هستند. مصرف سبزیجات ارگانیک با دوز متناسب نه تنها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود بلکه ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در آن‌ها باعث فعالیت آنزیم‌ها می‌شود. اگر کمی اضافه وزن دارید می‌توانید چربی‌ها را بسوزانید.

 

 

مغزتان را کوچک نکنید

۶۰ درصد مغز از چربی تشکیل شده است. حدود یک سوم چربی اشباع نشده و بقیه چربی اشباع شده که هر دو نوع برای حفظ سلامتی و یکپارچگی غلاف میلین ضروری است. غلاف میلین وظیفه عایق نمودن رشته‌های عصبی را بر عهده دارد که با احاطه نمودن سلول‌های عصبی انتقال پالس‌های الکتریکی را در رشته‌های عصبی تسهیل می‌کند.

 

بنابراین رژیم‌های غذایی که چربی را حذف می‌کند بر روی سلول‌های چربی که برای انتقال بین سلول‌های مغز لازم است نیز تحریک می‌کند.

 

چربی‌های اشباع  از گوشت و لبنیات دام به دست می‌آید.

همچنین چربی مورد نیاز برای تقویت ارتباط بین سلول‌های مغز را می‌توان از ماهی و روغن ماهی، دانه و روغن دانه‌ها، و تخم پرندگانی که از دانه‌ها تغذیه می‌کنند می‌توان به دست آورد.

 

دقت داشته باشید که چربی‌های خوب شما را چاق نمی‌کند.

چربی‌هایی که در فست فودها استفاده می‌شود و شما را چاق و بیمار می‌کنند در واقع همان روغن‌هایی هستند که گرما دیده و تحت تغییرات شیمایی قرار می‌گیرند و در فرآیند تولید آن‌ها شکر نیز اضافه می‌شود.

 

در صورت تمایل به خواندن سایر مطالب اسرار رژیم غذایی از فیونا کرک مطلب فیونا کِرک از اسرار رژیم لاغری برای گروه‌های مختلف می‌گوید را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *