اسرار رژیم غذایی برای زنان بعد از بارداری از فیونا کِرک- بخش هشتم

رژیم غذایی برای زنان پس از زایمان

تغذیه با شیر مادر می‌تواند باعث کاهش وزن شما پس از زایمان شود از طرفی دیگر شیر دادن باعث ایجاد گرسنگی در شما و تمایل به خوردن غذای بیشتر و طبیعتا اضافه وزن می‌شود.

 

اینکه انتخاب کنید که شیر خودتان را به فرزندتان ندهید به این معنی است که کنترل بیشتری بر رژیم غذایی خود دارید، اما کمبود و بی نظمی خواب اجتناب ناپذیر است و اینکه اغلب نیاز به غذاهایی پیدا می‌کنید که خیلی برای هدف کاهش وزن مناسب نیستند.

 

چه از سینه یا با شیشه به فرزندتان شیر دهید راز مهم این است که اطمینان داشته باشید در هر وعده یا میان وعده غذایی، موادی را انتخاب کنید که ضمن داشتن مواد مغذی، باعث افزایش مثبت انرژی و رضایت خاطر شما شود.

 

این که اولین یا چهارمین فرزند شما باشد بی حوصلگی و خستگی براحتی می‌تواند بر شادی زندگی جدیدی که تجربه می‌کنید چیره شود، به خصوص زمانی که تصمیم به کاهش وزن گرفته‌اید و اتفاقی نمیافتد، این مساله می‌تواند خیلی مایوس کننده باشد.

 

در مطلب زیر ۳ تا از مهم‌ترین نکاتی که زنان پس از زایمان جهت حفظ سلامتی و داشتن تناسب اندام بایستی رعایت کنند از کتاب فیونا کٍرک آورده شده است.

اسرار رژیم غذایی برای زنان بعد از بارداری

کنترل کورتیزول

بارداری و زایمان باعث تغییرات زیادی در هورمون‌ها می‌شود، اگر در حال شیردهی باشد این تغییرات هورمونی ادامه می‌یابد و اگر هم فرزندتان از شیر خودتان تغذیه نمی‌کند باز هم زمان لازم است که هورمون‌ها به الگوی رفتاری قبل از بارداری خود برگردند.

 

استرس بعد از زایمان کار را سخت می‌کند. نه تنها استرس عاطفی ناشی از خواسته‌های نوزاد بلکه استرس‌های فیزیولوژیکی ناشی از کمبود خواب و خستگی ذهنی همگی باعث افزایش هورمون‌های استرس و به ویژه کورتیزول می‌شود که در نتیجه کاهش وزن بعد از زایمان را دشوار می‌کند.

کنترل کورتیزول برای زنان شیده

ماده معدنی منیزیم سیستم عصبی را آرام می‌کند و عملکرد ترشح بیش از حد کورتیزول را تنظیم می‌کند. دانه‌ها، لوبیا و سبزیجات منیزیم بالایی دارند

 

همچنین نشستن در وان که سرشار از نمک‌های معدنی باشد باعث می‌شود منیزیم از طریق پوست جذب شود.

 

 

چربی بیشتری مصرف کنید

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ در رژیم‌های غربی رایج است. این چربی‌ها باعث تحریک عملکرد آنزیم‌های چربی سوزی و کاهش وزن می‌شوند.

مصرف امگا ۳ بعد از بارداری

همچنین امگا ۳ برای رشد مغز نوزاد ضروری است. بنابراین اگر در حال شیردهی هستید با خوردن مقدار زیاد ماهی‌های چرب و میان وعده‌های دانه‌ای سطح مصرف امکا ۳ را افزایش دهید. چرا که با شیردهی سطح امگا ۳ شما به سرعت کاهش می‌یابد و کودک و شما از سطح بهینه برخوردار می‌شوید.

 

 

به تنقلات بله بگویید

نوسانات قند خون در تازه مادران غیر معمول نیست و کاهش سریع سطح انرژی و حوصله را در پی دارد. هنگام خرید مواد غذایی چه به صورت فیزیکی یا آنلاین از خرید غذاهای سالم مطمئن شوید که نگران میان‌وعده‌های قندی نباشید.

 

میوه ها و سبزیجات تازه، سالاد لوبیا و عدس، سوپ تازه، تخم مرغ، ماهی‌های کنسروی، پنیر صبحانه، آجیل و دانه‌ها و شکلات تلخ همگی به شما علاوه بر حفظ رضایت و سرحال بودن در سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کنند.

شکلات تلخ میان وعده عالی برای بعد از زایمان

در صورت تمایل به خواندن سایر مطالب اسرار رژیم غذایی از فیونا کرک مطلب فیونا کِرک از اسرار رژیم لاغری برای گروه‌های مختلف می‌گوید را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *