سال ۲۰۲۰، سالی به رنگ آبی آسمان شب

شرکت پنتون بعد از گمانه زنی‌های مختلف بالاخره رنگ سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) را رنگ آبی کلاسیک (آرامش، اطمینان و ارتباط) معرفی کرد.

 

آبی کلاسیک (Classic Blue) با شماره رنگ (PANTONE 19-4052) همان رنگی است که به طور عام به آن رنگ کبالت یا آبی سلطنتی می‌گویند. رنگ آسمان شب پس از غروب افتاب، رنگ دریا و در یک کلام رنگ آرامش، همان رنگی که در دنیای پر تلاطم امروزی به آن نیاز داریم.

 

هر چند گمانه‌زنی‌هایی حتی سیاسی در خصوص انتخاب این رنگ مثل رنگ حزب دموکرات آمریکا (با توجه به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰) شده است اما لاتریس آیزمن  مدیر اجرایی شرکت پنتون در مورد انتخاب رنگ سال ۲۰۲۰ اینگونه بیان می‌کند:

 

ما در زمانی زندگی می کنیم که اعتماد و ایمان را طلب می کند. این نوع پایداری و اطمینان است که توسط آبی کلاسیک بیان می شود، یک رنگ آبی محکم و قابل اعتماد که همیشه می توانیم به آن اعتماد کنیم. آبی کلاسیک آسمان وسیع، نامتنهاهی و بی حد و حصر عصرگاهی را به یاد می آورد و ذهن ما را تشویق می کند که به فراتر از آنچه آشکار است، نگاه کنیم و تفکر خود را گسترش دهیم. این رنگ ما را به دعوت می کند عمیق تر فکرمان را به چالش بکشیم، چشم انداز خود را توسعه دهیم و مسیر جریان ارتباطات را بازتر کنیم.

لاتریس آیزمن: مدیر اجرایی شرکت پنتون

 

 

چرا پنتون؟

تمام کسانی که علاقه به دنیای هنر دارند نام پر آوازه شرکت پنتون را در حوزه رنگ می‌شناسند، شرکتی که از سال ۲۰۰۰ تصمیم گرفت هر ساله رنگی را برای سال انتخاب کند، هرچند شرکت‌های مشابه دیگری نیز رنگ سال اعلام می‌کنند، اما انتخاب رنگ سال توسط شرکت پنتون از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است.

 

انتخاب رنگ سال بر روی حوزه‌های مختلفی همچون دکوراسیون داخلی. صنعت مد، طراحی صنعتی، بسته‌بندی محصول و طراحی گرافیک تاثیر بسزایی دارد.

از کجا الهام بگیرم؟

خب بهترین و در دسترس‌ترین منابع برای ما سایت‌هایی مثل گوگل و جوامع مجازی همچون اینستاگرام و پینترست است همین حالا می‌توانید در گوگل واژه (Classic Blue) را جستجو کنید.

در اینستاگرام نیز می‌توانید هشتگ #classicblue را دنبال کنید.

Instagram has returned invalid data.

اگر علاقه به سایت پینترست دارید نیز می‌توانید از کلید واژه‌های (classicblue) و (classicblue fashion) برای الهام گرفتن پوشش خود استفاده کنید.

آبی کلاسیک را با چه رنگ‌هایی ترکیب کنیم؟

مهم‌ترین معیار برای ترکیب رنگ‌ها با هم دیگر سلیقه شخصی است اما برای داشتن یک ترکیب چشم نواز که مورد پسند خیلی از افراد باشد لازم است از رنگ‌های مکمل آن رنگ استفاده کنید.

 

برای پیدا کردن رنگ‌های مناسب ترکیب با آبی کلاسیک در جستجوگر‌ها یا جوامع مجازی می‌توانید به دنبال (رنگ مکمل آبی کلاسیک) یا (color complement classic blue) بگردید.

 

یکی دیگر از منابع الهام برای ترکیب رنگی استفاده از رنگ‌های موجود در طبیعت است که در گالری زیر نمونه‌هایی از سایت paperheartdesign.com قرار دادم.

کد رنگی

همانطور که اشاره کردیم از رنگ سال در بسیاری از حوزه‌های هنری همچون مد، دکوراسیون داخلی، طراحی گرافیک و … استفاده می‌شود، بدین منظور کد رنگی معرفی شده توسط پنتون را برای استفاده در ترکیب‌های رنگی دیجیتالی برای رنگ (PANTONE 19-4052 Classic Blue TCX) به شرح زیر است:

کد رنگی برای سیستم CMYK:

C M Y K
۱۰۰ ۷۶ ۲۵ ۰

کد رنگی برای سیستم sRGB:

R G B
۱۵ ۷۶ ۱۲۹

کد Hex برای استفاده در HTML:

۰f4c81

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *