۱۰ توصیه قبل از خواب برای حفظ جوانی پوست صورت

پاک نکردن ارایش قبل از خواب یکی از بدترین کارهایی است که به پوست صورتتان اسیب می‌زند و سن شما را چند سال بالاتر از آنچه واقعی آن است نشان می‌دهد. در ادامه ۸ نکته‌ای که متخصصات پوست و زیبایی برای حفظ سلامت پوست می‌گویند آمده است.

1- بدون آرایش بخوابید

آرایش، مواد روغنی، آلایند‌ه‌های محیطی و رادیکال‌های آزاد مضر که بعد از یک روز طولانی از کار، روی پوست جمع شده است در منافذ پوست نفوذ می‌کند و  باعث شکستگی و سرعت بخشیدن به روند پیری می‌شود. همچنین باعث خشکی، سوزی و عفونت می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که دو دقیقه حمام کردن پس از آن می‌تواند این آسیب را تا حدی جبران کند.

2- صورتتان را بشویید

حتی اگر آرایش نداشته باشید شست و شوی صورت برای اینکه آلودگی‌هایی که در طول روز روی صورت شما نشسته پاک شود ضروری است. وقتی شما خواب هستید پوستتان بازسازی می شود به این معنی که سلول های مرده پوست از بین می روند و سلول های تازه جایگزین آن‌ها می شوند.

 

در صورتی که شما با آرایش یا مواد مضری که در طول روز بر روی صورت شما نشسته است بخوابید احتمال بروز آکنه بر روی صورت می‌باشد. بهتر است قبل از خواب و وقتی از بیرون می‌آیید صورتتان را با صابون‌های ملایم شستشو دهید.

3- شستشو با اب خیلی گرم یا خیلی سرد ممنوع

آب خیلی گرم یا سرد باعث شکنندگی مویرگ های گونه شده و کم‌کم پوست به سمت ویرانی می‌رود. همچنین شستشو با آب خیلی گرم باعث خشک شده روغن‌های طبیعی پوست و ایجاد چین و چروک زودهنگام بر روی پوست می‌شود.

4- مرطوب کننده‌ها را فراموش نکنید

مصرف مرطوب کننده باعث افزایش کلاژن و کاهش تخریب کلاژن پوست می‌شود. برای اینکار ابتدا صورت خود را بشویید و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید.

5- طاق باز (به پشت) بخوابید

اگر عادت به دمر خوابیدن دارید متاسفانه علاوه بر فشار به معده و ‌ایجاد کمر درد منجر به ایجاد چین و چروک در صورتتان نیز می‌شود. چرا که صورت مستقیم بر روی بالش قرار دارد و باعث اصطکاک بر روی پوست صورت می‌شود.

 

خوابیدن به پهلو نیز موجب ایجاد چین‌های عمودی روی گونه‌ها و چانه می‌شود. لذا بهترین حالت خوابیدن به پشت یا همان طاق باز است که علاوه بر موارد ذکر شده پوست صورت را از کثیفی و روغنی که موها بر روی بالش به جای گذاشته در امان نگه می‌دارد.

 

هنگام خوابیدن به پشت حتما از بالش استفاده کنید تا سر شما بالا بیاید، کاملاً صاف خوابیدن باعث می‌شود که مایعات در اطراف چشم جمع شوند و فردای آن چشمان پف کرده داشته باشید.

6- روبالش پنبه‌ای را کنار بگذارید

با عرض پوزش از دوستداران پنبه. ابریشم یا ساتن بهترین مواد برای پوست شما هستند. مواد خشنی همچون پنبه برای پوست و موهایتان مناسب نیستند و هنگام خواب باعث ایجاد چین خوردگی و تحریک پوست می شود. اگر همچنان به خرید روبالش پنبه‌ای اصرار دارید پیشنهاد می‌شود از آن‌هایی استفاده کنید که تراکم بالاتر و سطح نرم‌تری دارند استفاده کنید.

7- روبالشی را درست بشویید

شوینده‌های شیمیایی معطر می‌توانند هنگام خواب باعث بروز خارش در پوست شوند. لذا رو بالشی‌های خود را با مواد شوینده بدون عطر حداقل یکبار در هفته بشویید. برای شستن رو بالشی نیز به نکات زیر توجه کنید:

  • آن را تکان دهید تا گرد و غبار ان از بین برود.
  • با آب سرد بشویید.
  • در هوای آزاد و نور خورشید آن را خشک کنید.

8- تلفن همراه را کنار بگذارید

از مضرات نور آبی چقدر می‌دانید؟ مصرف بیش از حد تلفن، رایانه یا تبلت قبل از خواب می‌تواند شما را در معرض خطر سرطان و افسردگی قرار دهد.

 

خواب ناکافی منجر به مسدود شدن حفره‌های پوست، آکنه و افزایش خطوط اطراف چشم می‌شود. وقتی اتاق خواب تاریک است اگر گوشی خود را مستقیم به سمت صورت خود نگه دارید با گذشت زمان مبتلا به خارش و چین و چروک پوست می‌شوید.

9- بدنتان را مرطوب نگه دارید

مراقبت از پوست محدود به صورت نمی‌شود و بهتری است قبل از خواب تمام بدن را مرطوب کنید. اگر نمی‌خواهید تمام بدن را مرطوب کنید حداقل زانو، پاشنه پا، آرنج و سایر قسمت‌های پوست که در معرض خشکی هستند مرطوب کننده بمالید.

10- مراقب شب‌های سرد زمستان باشید

در زمستان با کاهش دمای هوا پوست خشک می‌شود و یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با آن استفاده رطوبت ساز‌ها (بخور‌های سرد) می‌باشد که علاوه بر بهبود خواب از خشکی پوست نیز جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *