راهنمای ارزیابی کیفیت لباس برای مبتدی‌ها (قسمت دوم)

در بخش اول این نوشتار (راهنمای ارزیابی کیفیت لباس برای مبتدی‌ها (قسمت اول)) به جزییات ارزیابی ۶ نوع پارچه محبوب پرداختیم حال در قسمت دوم قصد داریم به ارزیابی ویژگی‌های دوخت لباس بپردازیم به مواردی همچون ارزیابی درزها، تودوزی، کیفیت دوخت، و جزییات دیگری همچون دکمه، جیب و …خواهیم پرداخت. همچنین در یک پست دیگر یک راهنمای کوتاه که خلاصه‌ای از این نوشته است جهت راهنمایی ساده‌تر در اختیارتان قرار خواهم داد.

3- درزها

درزها عموماً بهترین نشانگر وضعیت کیفیت تولید لباس است. چرا که علیرغم نقش بسیار مهمی که درز بر روی دوام و حفظ شکل پوشاک دارد،. اما خریداران توجه کمی به آن دارند که سبب شده تولید کنندگان سطح متوسط به پایین برای صرفه جویی در هزینه‌ها، کار بر روی درز را کنار می‌گذارند و به جای افزایش دوام لباس توجه خود را معطوف به زیبایی لباس و حفظ قفسه‌های فروشگاه‌ها می‌کنند. در اینجا چند روش برای بررسی کیفیت درزهای یک پوشاک بیان خواهیم کرد:

1-3- ویژگی‌های عمومی

ابتدا به درزهای اصلی لباس دقت کنید که مستقیم است یا کج؟ دوخت تمیزی دارد یا نه؟ اگر نخ‌های رها شده ، درزهای شل یا دوخت‌های چندباره دارد همه علائم یک دوخت ضعیف است. همچنین نباید سوراخ ایجاد شده توسط سوزن به وضوح قابل دیدن باشد چرا که احتمالا توسط سوزن بزرگ و غیر متناسب با نخ و پارچه استفاده شده است که باعث تضعیف درز در طولانی مدت می‌شود. برای بررسی استحکام درز، پارچه را کمی به هر طرف بکشید، اگر درز جدا می‌شود یعنی دوخت ضعیفی دارد.

 

در مرحله بعد مطمئن شوید که درز دوخته شده کاملاً صاف و بدون چروک است به عبارتی نباید فرمت لباس را به هم بریزد و پارچه به نظر یکدست بیاید.

 

اگر پارچه طرح دار در لباس استفاده شده به قرار گیری طرح بر روی درز دقت کنید که آیا خطوط طرح در دو طرف درز ادامه دار است؟ برندهای با کیفیت بالا پارچه‌های طرح دار را به گونه‌ای تنظیم میکنند که گویا لباس از پارچه یک تکه تولید شده و درز اثری بر روی طرح پارچه نمی‌گذارد. در صورتی که تولید کننده‌های با کیفیت پایین از این ظرافت برای صرفه جویی در هزینه تولید صرفه جویی می‌کنند.

2-3- انواع درزها

یکی از شاخص‌های کیفیت، نوع درزهایی است که تولید کننده برای اتصال تک‌تک پارچه‌ها به کار برده است. برای ما بیشتر دوخت‌های تمیز و محکم مهم است تا دوخت‌های تزیینی، اما بسته به مورد و نقش درز در لباس باید برخی موارد را بررسی کنید:

 

 • از داخل پوشاک شروع کنید: یکی از دوخت‌های متداول در لباس‌ها سر دوزی است که از یک الگوی زیگ زاگ تشکیل شده است و راهی سریع و ارزان برای دوخت درزها در لباس است. اگرچه دوخت سردوزی روشی محکم برای اتصال دو پارچه نیست اما برای انتهای پارچه به خصوص در تی‌شرت‌ها و پیراهن‌های نازک انتخاب مناسبی است. به خصوص زمانی که لبه در زیر لباس قرار دارد.

 

نکته مهم این است که دوخت سر دوزی مناسب اتصال دو پارچه به هم نیست، به عبارتی مواردی همچون درزهای جانبی لباس، درز روی شانه و مواردی که از پارچه‌های سنگین تشکیل شده است. با توجه به این که این درزها تحمل کشش را ندارد، بهتر است این درزها را از روش‌های مطمئن‌تری برای دوخت همچون دوخت دوبل (دو دوخت نزدیک بهم هم)، دوخت فرانسوی (لبه‌های هر دو پارچه به زیر تا شده و سپس به هم دوخته می‌شود) یا نوار اریب دوزی (لبه‌های تا شده در زیر پارچه با یک نوار اریب بسته می‌شوند) استفاده نمود.

 

حالا می‌رویم سراغ قسمت بیرونی لباس: تولید کنندگان با کیفیت بالا سعی می‌کنند دوخت‌ها از روی لباس مشخص نباشد مگر اینکه قسمتی از طرح باشد.

 

درزهایی که تحت کشش قرار می‌گیرند باید محکم (پارچه را از دو طرف بکشید) و مرتب باشند. همچنین لبه برگردان‌ها نیز باید محکم و مطمئن دوخته شده باشند پس به پایین لباس نیز دقت نمایید. در لباس‌هایی با کیفیت پایین لبه‌های پایینی لباس معمولا یا چسبانده می‌شوند یا از دوخت لبه دوزی که در بالا اشاره شد استفاده می‌کنند که دوخت زیگزاگی آن از داخل لباس و دو دوخت از بیرون لباس قابل مشاهده است که همانطور که بیان کردم این دوخت مناسب پارچه‌های سبک وزن یا لباس‌های خانگی مناسب است.

 

اما برای مواردی مانند کاپشن، شلوار و دامن بهتر است از دوخت‌هایی مثل نوار اریب دوزی یا یک سجاف نامرئی که از دوخت از بیرون لباس مشخص نیست استفاده شود.

4- دوخت

بدن ما دو بعدی نیست به همی دلیل برای تولید یک پوشاک نیاز به دانستن نکات خیاطی است که لباس نهایی متناسب فرم بدنی ما باشد. برای بررسی فرم دوخت لباس به نکات زیر توجه کنید:

 

 • لباس‌هایی مثل پیراهن، بلوز، تاپ‌های غیر کشسان و کاپشن‌ها بایستی در جلو و زیر سینه پنس (ساسون) داشته باشند تا فرم کمر و سینه شما متناسب قرار گیرند و حالت آویزان یا برآمده نداشته باشند.

 

 • درز روی شانه باید محکم یا تقویت شده باشد تا در اثر کشیدگی به مرور زمان لباس تغییر فرم نداشته باشد.

 

 • برخی از تولیدکنندگان برای کاهش هزینه از دادن درز در پشت لباس خودداری می‌کنند اما باید توجه داشته که یک پارچه مربع تناسب خوبی بر روی فرم منحنی بدن ایجاد نمی‌کند. البته در خصوص لباس‌های که خاصیت کشسانی دارند نیازی به این درز نیست.

 

 • در لباس‌های با کیفیت از یک پارچه اضافی بر روی شانه و دور گردن استفاده می‌شود که قسمت پشت و جلو را به هم متصل می‌کند و علاوه بر افزایش عمر لباس تناسب بهتری و صاف‌تری را روی شانه‌ها ایجاد می‌کند. 

 

 • یکی دیگر از مواردی که تولید کنندگان با کیفیت پایین برای صرفه جویی در هزینه‌ها از آن صرف نظر می‌کنند سجاف لباس است. سجاف لایه‌ای واسط بین آستر و لایه بیرونی لباس است که موجب حفظ ساختار و جلوگیری از ایجاد کشیدگی در پارچه می‌شود به عنوان مثال دور یقه، دور مچ، بند کمر، پای دامن، بلوز، شکاف جلوی سینه به کار می‌رود. تنها راه تشخیص وجود سجاف در قسمت‌های ذکر شده احساس آن با دستان است. فراموش نکنید که برای حفظ حالت یقه و موارد ذکر شده به این لایه نیاز است.

   

 • هر چقدر هم که یک لباس دوخت خوبی داشته باشد اما اگر تناسب خوبی روی بدن شما نداشته باشد به هیچ وجه انتخاب مناسبی نیست. پس لباس را بپوشید و با آن حرکت کنیدْ مثلا برای پیراهن دستان خود را حرکت دهید و اگر احساس راحتی در حین حرکت ندارید از خرید آن لباس اجتناب کنید.

5- تو دوزی

لباس‌هایی که تودوزی (آستر دوزی) شده‌اند از امتیاز ویژه‌ای برخوردارند. آسترها به دلایل زیادی فوق العاده مهستند: آن‌ها با پنهان کردن (محافظت) درزها، سجاف‌ها، لایه‌های نر م و بسیاری چیزهای دیگر ظاهری مرتب‌تری را به لباس می‌بخشند و همچنین با ایجاد یک لایه اضافی لباس را گرم‌تر می‌کنند. همچنین پارچه اصلی لباس را از چربی‌ها و عرق حفظ کرده و موجب افزایش طول عمر لباس می‌شود. همچنین با توجه به اینکه بدن به لایه داخلی می‌چسبد باعث کاهش فشار به لایه بیرونی می‌شود. در مورد دامن با توجه به اینکه مانع چسبیدن رویه بیرونی به ران‌ها می‌شود، باعث می‌شود دامن خوش فرم‌تر بر روی بدن قرار بگیرد.

 

 • لازم به ذکر است که آستر دوزی برای هر لباسی لازم نیست و فقط موجب افزایش قیمت و هزینه‌های نگهداری می‌شود.

 

 • پارچه آستری نیز یکی از انواع پارچه‌های متدوال است و لازم است ارزیابی‌های گفته شده در بخش اولی این مطلب را برای‌ آن نیز به کار برید و مطمئن شوید که احساس خوبی بر روی پوستتان ایجاد می‌کند. لایه آستری معمولاً از جنس ضخیم و محکم باید ساخته شده باشد و همچنین ضد الکتریسیته ساکن باشد. این که شما پارچه نخی، ساتن یا پشمی را ترجیح می‌دهید یک انتخاب کاملاً سلیقه‌ای است اما یک نکته را همیشه دقت کنید و آن اینکه روش مراقبت و شستشوی پارچه آستری با پارچه بیرونی یکسان و مشابه باشد در غیر این صورت برای تمیز کردن آن با دردسر بزرگی مواجه خواهید شد.

6- جزییات

6-1- دکمه‌ها و زیپ‌ها

 • بررسی کنید که دکمه‌ها به طور مساوی از هم فاصله داشته باشند و با نخ به لایه زیری به خوبی محکم شده باشند. همچنین باید حداقل یک دکمه اضافی نیز همراه لباس باشد.

 

 • مهمتر از خود دکمه مادگی (سوراخ دکمه) است باید کاملا تقویت شده باشد تا در اثر کشیدن دکمه روی پارچه ایجاد پارگی نکند. در حالت ایده‌‌ال سوراخ دکمه با نخ متراکم دوخته شده و لبه‌های پارچه نباید از زیر نخ‌ها دیده شود.

 

 • در ژاکت‌های کش باف یا کاپشن‌ها باید مادگی دکمه حالت سوراخ کلید داشته باشد یعنی یک طرف آن سوراخ گرد وجود داشته باشد این باعث می‌شود که دکمه به راحتی در سوراخ قرار بگیرد و تغییر فرم در پارچه ایجاد نشود.

 

 • همیشه کیفیت زیپ را هنگام پوشیدن لباس ارزیابی کنید. به این ترتیب شما درک بهتری از نحوه عملکرد زیپ تحت فشار خواهید داشت. دقت نمایید که صاف حرکت کند و بر روی بدن شما صاف  و بدون چروک قرار گیرد. زیپ باید کاملا در بالا قفل شود و اگر کمی آن را تکان دهید نباید به سمت پایین حرکت کند.

6-2- جیب‌ها

 • مهم‌ترین نکته در خصوص جیب طول مناسب آن است. در برندهای با کیفیت لبه جیب را با چند کوگ ساده می‌بندند تا ظاهر لباس هموار و مناسب به نظر برسد و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که به ان نیاز دارید یا خیر.

6-3- اتیکت‌ها

 • اتیکت‌ها و نشان‌گرهای داخلی لباس نباید حالت چاپی داشته باشند و بهتر است که به لباس دوخته شده باشد. دوخت آن‌ها باید در جایی قرار گیرد که حین لباس پوشیدن ایجاد احساس ناراحتی نکنند و در صورت لزوم بتوان بدون آسیب دیدن به لباس آن را قیچی نمود.

همه آنچه که درباره ارزیابی کیفیت پوشاک باید بدانید:

قسمت اول: کیفیت چیست+ همه چیز درباره پارچه

قسمت دوم: درزها، دوخت، تودوزی و جزییات (همین مطلب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *