راهنمای ارزیابی کیفیت لباس برای مبتدی‌ها (قسمت اول)

پایه‌ای ترین اقدام برای ساخت کمد لباس با کیفیت چیست؟

 

کاملاً درست است کیفیت خوب لباس پایه‌ای‌ترین اصل برای ساخت کمد لباس با کیفیت است. شما باید قادر باشید با دیدن یکک لباس کیفیت آن را تشخیص دهید.

 

شما باید بتوانید تفاوت یک لباس با دوام و خوش ساخت را نسبت به لباس زیبایی که چند ماه بیشتر دوام نخواهد داشت تشخیص دهید. باید بدانید:

 1. کدام ویژگی‌ها لباس‌های با کیفیت را از لباس‌های کم کیفیت متمایز می‌کند.
 2. نحوه تشخیص این خصوصیات در هنگام خرید

 

برای کمک به شما جهت شناخت و ارزیابی پوشاک، این نوشته را در دو بخش تنظیم کردم در این بخش از پارچه‌ها شروع خواهیم کرد و در بخش دوم جززیات لباس دوخته شده مثل درز، نحوه دوخت، تو دوزی‌ها و جزییات، دکمه، زیپ و جیب مورد بحث قرار می‌دهیم. یک PDF خلاصه این دو پست نیز در انتهای پست دوم قرار داده شده است که می‌توانید آن را چاپ و در مواقع لزوم به آن مجدداً مراجعه کنید.

 

بسیاری از این مطالب کاملاً فنی هستند و لزومی ندارد که همه را یکجا بخوانید. در عوض از این دو پست به عنوان منبعی برای خرید لباس‌های بعدی استفاده کنید.

 

لطفا به خاطر داشته باشید که نکاتی که بیان می‌کنم بهترین نکات کاربردی هستند. مطالب زیادی در مورد تشخیص کیفیت پارچه و تولید لباس در اینترنت هست اما تلاش شده تا بهترین نکات کلیدی را در این دو پست خلاصه کنم.

 

اگر خیاط هستید یا اطلاعات خوبی در مورد پوشاک دارید در صورت تمایل خوشحال می‌شوم که در بخش نظرات، ایده‌ها و تجربیاتتان را با ما در اشتراک بگذارید.

1- کیفیت چیست؟

قبل از شروع بحث درباره معیارهای مختلف ارزیابی کیفیت پوشاک بیایید به سوال پایه‌ای بپردازیم که اصلا کیفیت چیست؟ یا به طور دقیق‌تر چه چیزی پوشاک کیفیت پایین را از مرغوب متمایز می‌کند؟

 

به طور کلی وقتی در مورد کیفیت صحبت می‌کنیم منظورمان تفاوت‌های جزیی و مرتبط با هم است:

هدف ما این است که می‌خواهیم لباس با دوامی داشته باشیم که:

 • بتوانیم بیشتر از چند فصل آن‌ها را بپوشیم.
 • بدون نگرانی از پاره شدن درزها یا جدا شدن دکمه‌ها با آن حرکت کنیم.
 • لباس‌هایمان همان شکل اولیه هنگام خرید را حفظ کنند و به مرور زمان دچار کشیدگی یا آب رفتگی نشوند.
 • متناسب با شکل بدن ما باشند، فرم بدنی ما را بد نشان ندهند و حرکات ما را محدود نکنند.
 • پارچه آن بعد از چند بار پوشیدن یا شستن پرز دار یا رنگ و رو رفته نشود.
 • با پوشیدن لباس روی پوشتمان احساس خوبی داشته باشیم و از پوشیدنش احساس لذت کنیم نه اینکه بخواهیم زودتر به خانه رسیده و لباس را عوض کنیم.
 • لباس با کیفیتی به نظر برسد.
 • پارچه صاف، درزهای تمیز، جزییات زیبا  داشته باشد نه اینکه به نظر بیاید در حال از بین رفتن است.

 

اینکه چند مورد از موارد بالا تیک بخورد بستگی به اجزای مختلف لباس و نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر دارد مواردی همچون: پارچه، درز، تودوزی و دوخت و حتی جزییات کوچکی دکمه‌ها، زیپ و جیب‌ها.

 

وجه تمایز تولید کیفیت بالا و کم کیفیت اقدامات بیشتری است که توسط تولید کنندگان انجام می‌شود که البته مستلزم هزینه و وقت بیشتر است زیبایی لباس بیشترین تاثیر را بر روی تصمیم خرید به خصوص در حراجی‌ها دارد و افراد کمی هستند که درزها و کیفیت دوخت لباس را بررسی می‌کنند لذا تولیدکنندگان نیز به جای تمرکز بر کیفیت بر روی زیبایی لباس تمرکز می‌کننذ و اغلب لباس‌های زیبایی را در فروشگاه‌ها پیدا می‌کنیم که بعد از یک هفته باید آن‌ها را دور بریزیم. 

 

خوبه یک واقعیت را بدانید و آن اینکه کیفیت و قیمت کالا لزوما ارتباطی با همدیگر ندارند. برخی کالاها نسبت به بقیه راحت‌تر تولید می‌شوند و مواد اولیه آن در دسترس‌تر است، پس می‌توانید لباس‌های با کیفیت را با قیمت مناسب پیدا کنید. قیمت بالای یک لباس متاسفانه همیشه به معنای آن نیست که تولید کننده تمام آن پول اضافی را صرف افزایش کیفیت لباس کرده است.

 

خب… چگونه می‌توان لباس با کیفیت بالایی را خریداری کرد؟ نکته اول این است که کیفیت لباس را بر روی تنتان ببینید یعنی تا حد ممکن به صورت آنلاین خرید نکنید. ممکنه بتوانید از روی تصاویر به لحاظ ظاهری لباس خوبی را انتخاب کنید اما برای ارزیابی کیفیت لازم است لباس را از نزدیک بررسی کنید، آن را احساس کنید، درزها را بررسی و امتحان کنید.

 

در این دو پست نکات زیادی را برای ارزیابی پوشاک خواهم گفت اما قبل از شروع به خواندن لازم است اولویت‌هایتان را تعیین کنید. همه لباس‌هایی که در کمدتان است قرار نیست ۲۰ سال دوام داشته باشند. همه جوراب‌هایی که دارید لازم نیست از پشم مرینوس ساخته شده باشند. زیاده روی کردن در انتخاب لباس کیفیت بالا همیشه عملی نیست، بنابرین رویکرد یا استراتژی خود را برای تصمیم گیری در مورد کیفیت مشخص کنید.

 

بنابراین ابتدا تصمیم بگیرید که برای کدام لباستان می‌خواهید وقت و هزینه بیشتری صرف کنید که تا مدت‌ها نیاز به تعویض آن نداشته باشید.

2- پارچه

2-1- ویژگی‌های عمومی پارچه

مهم‌ترین بخش یک لباس پارچه آن است. مهم نیست که جزییات آن چقدر زیبا باشد یا درزها چقدر خوب و منظم باشد. لباسی با پارچه شل و سست، خراشیده یا پرز دار هیچگاه برای جای گرفتن در کمد لباس مناسب نیست.

 

هنگام ارزیابی پارچه یک لباس باید دو مورد را مد نظر قرار داد:

 1. کیفیت خود آن پارچه
 2. پارچه چقدر مناسب آن مورد خاصی که می‌خواهیم بخریم است.

 

در خصوص نکته اول می‌توان کیفیت پارچه را با سایر پارچه‌هایی از همان نوع مقایسه کرد. مثلا برخی خصوصیات برای ایجاد تمایز بین نخ‌های پنبه‌ای با کیفیت از کم کیفیت وجود دارد که در این نوشته به بررسی ویژگی‌های ۶ پارچه محبوب خواهیم پرداخت.

 

برای نکته دوم تصمیم گیری در خصوص مناسب بودن پارچه (صرف نظر از کیفیت) برای مورد استفاده خاص ما همچون استفاده به عنوان لباس روزمره یا نوع آب و هوا است. مثلا انتخاب یک پارچه پارچه کشمیر برای فعالیت‌های زیاد مناسب نیست همانطور که احتمالاً انتخاب پارچه ابریشمی برای کت زمستانی مناسب نیست.

 

نکته مهمی که وجود دارد این است که هیچ پارچه‌ای به ذاته خوب یا بد نیست و هر نوع پارچه مزایا و معایب خود را دارد (حتی پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی). نکته اصلی این است که نسبت به این مزایا و معایب آگاه باشید و از انتخاب مناسب پارچه و موقعیت استفاده آن اطمینان داشته باشید.

2-2- پارچه پنبه‌ای/ نخی (COTTON)

پارچه‌های پنبه‌ای یا نخی با توجه به نرمی، همه کاره، بادوام (با کیفیت بالا) و مقرون به صرفه بودن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. مهمترین خاصیت کیفی پنبه طول الیاف آن است، یعنی آن تک الیاف‌هایی که پارچه از آن تشکیل شده است. هر چه طول آن بلندتر باشد کیفیت بالاتری دارد و آن به دلایل زیر است:

 

دوام: برای داشتن الیاف طولانی بایستی نخ ظریف‌تری ریسید. نخ‌های ظریف‌تر پارچه‌های محکم‌تر و بادوام‌تری را به وجود می‌آورند.

 

نرمی: یکی دیگر از ویژگی‌های الیاف بلند، نرمی آن است. هر چه الیاف کوتاه‌تر باشد چرخاندن الیاف حین ریسیدن دشوار است در صورتی که در الیاف‌های بلند انتهای ریز الیاف‌های به هم نزدیک شده و نخ نرم‌تری را به وجود می‌آورد.

 

تنفس: یکی از دلایلی که برخی پارچه‌ها نسبت به بقیه ایجاد تنفس کمتری دارند وجود مفذ‌های ریز بین الیاف‌های به ریسیده است که به عبارتی یک عایق حرارتی ایجاد می‌کند، اما در رشته‌های پنبه بلند با توجه به ظرافت ایجاد شده در رشته، الیاف‌ها محکم به هم بافته می‌شوند و این احساس ناراحت کننده عرق آور را از بین می‌برند.

 

خب حالا چگونه می‌توان تشخیص داد که یک لباس نخی/ پنبه‌ای از الیاف‌های بلند ساخته شده است؟

 • لمس آن: پارچه پنبه‌ای باید محکم، ضخیم و یا سفت باشد و روی پوست احساس نرمی داشته باشیم. اگر اینطور نبود احتمالاً پارچه با الیاف‌های کوتاه تولید شده و در طولانی مدت ماندگی کمی خواهد داشت.

 • بدون پرز: به طور کلی پارچه پنبه‌ای مثل سایر الیاف‌ها مستعد پرز دادن نیست. بنابراین اگر در حال حاظر اثری از پرز بر روی پارچه مشاهده می‌کنید آن را رها کنید.

 • بررسی تراکم پارچه با نور: پارچه را جلوی نور نگه دارید. اگر از الیاف ظریف تشکیل شده باشید نباید حالت شفاف داشته باشد. اگر نور زیادی از پارچه عبور می‌کند یعنی تراکم پایینی دارد و در نتیجه دوام مناسبی نخواهد داشت.

 • پنبه برای تولید نیاز به چرخش دارد: به نخ‌هایی که پارچه را تشکیل می‌دهند خوب دقت کنید که فاصله یا اختلاف اندازه‌ای بین الیاف نخ‌های مختلف نداشته باشد. تنها چیزی که باید مشاهده کنید یک الگوی منظم از ردیف‌های صاف است.

 

2-3- پارچه کتان (LINEN)

پارچه کتان از گیاه کتان ساخته می‌شود که به طور طبیعی نرم اما خاصیت الاستیکی ندارد. پارچه کتان پارچه‌ای عالی برای فصل تابستان است زیرا تنفس پذیری خوبی دارد و سریع خشک می‌شود. خاصیت خنک کنندگی داشته و در مقابل پرز شدن مقاوم است. به طور کلی تفاوت کیفیتی کمی بین پارچه‌های پنبه‌ای و کتان وجود دارد، فقط چند نکته دیگر وجود دارد که هنگام انتخاب پارچه کتانی باید به آن دقت شود:

 • احساس راحتی بر روی پوست: طبیعتاً پارچه کتان به نرمی پارچه پنبه‌ای نیست اما اگر احساس خراشیدگی یا زبری بر روی پوستتان می‌کنید، احتمالا از الیفا کوتاه و با کیفیت پایین تولید شده که همان مضراتی که در بخش پارچه پنبه‌ای ذکر شد دارا می‌باشد.

 • الاستیک پایین: نکته مهم در مورد پارچه کتان، الاستیک پایین آن است (به راحتی چروک می‌شود) و در صورت تا خوردگی ثابت در یک نقطه احتمال شکست الیاف وجود دارد. لذا قبل از خرید مطمئن شوید که پارچه کتان از چین و چروک ثابت و دائمی نداشته باشد چرا که احتمالا نشان از بریدگی الیاف دارد. همچنین به این فکر کنید که در پایان روز اگر چین و چروکی داشته باشد همچنان خوب به نظر می‌رسد؟

 • نگران ناهمواری‌ها نباشید: در خصوص گره‌های ریز و تصادفی در امتداد نخ نگران نباشید. این گره‌ها به صورت عمدی در کتان ایجاد برای سالم ماندن و یکپارچگی الیاف اضافه می‌شود بنابراین اگر هیچ ناهمواری ندیدید خوب نیست. البته اگر پارچه کتان از نخ‌های ریز تولید شده باشد فاقد ناهمواری است چرا که از الیاف‌های خیلی ریز با قطر ثابت تشکیل شده است.

 • ترکیب با پنبه: اگر به دنبال پارچه‌ای می‌گردید که دوام، خنکی و نرمی را یکجا داشته باشد پارچه‌هایی با ترکیب پنبه و کتان را امتحان کنید. همچنین این پارچه چین و چروک کمتر و خلاصه نیاز به مراقبت کمتری دارد.

2-4- پارچه پشمی (WOOL)

کیفیت پارچه پشمی را بر اساس قطر و کیفیت الیاف مورد استفاده می‌سنجند و بر حسب حیوانی که از پشمش استفاده شده و نژاد آن متفاوت است. الیافی که از ان برای پوشاک استفاده می‌شود کمتر از ۳۰ میکرون قطر دارد. از الیاف‌های ضخیم‌تر برای پتو، فرش و لباس‌های بیرونی که مستقیما با پوست در تماس نیستند استفاده می‌شود. هرچه الیاف ظریف‌تر باشد با توجه به نرمی و استحکام بالاتر، گران‌تر است. در اینجا چند نکته برای ارزیابی لباس‌های پشمی آورده شده است:

 • اول از همه عیوب حین تولید را بررسی کنید: پارچه بافته شده بایستی فاقد هر گونه گره در رشته‌های نخ، رشته‌های سست، سوراخ یا شکاف بین الیاف‌ها باشد. یکی از دلایل شکنندگی الیاف پشم سوء تغذیه یا استرس در حیوان است که پارچه حاصل از ان نیز می‌توانند به راحتی آسیب ببیند.

 • پرزها: پرزها در اثر به هم پیچ خوردن الیاف‌های ریز جدا از هم و گوله شده به وجود می‌آید. لباس‌های پشمی به راحتی پرز دار می‌شوند. البته انواع با کیفیت بالاتر بافت محکم‌تری دارند که از شل شدن الیاف جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید پرز کمتری بر روی لباستان وجود داشته باشد، لباسی را انتخاب کنید که پارچه متراکم‌تر و بافت ظریف‌تری داشته باشد و هنگام خرید تمام قسمت‌های لباس را بررسی کنید که هیچ پرزی وجود نداشته باشد.

 • خاصیت الاستیکی: پارچه پشمی باید خاصیت الاستیکی داشته باشد و پس از کشیدن به حالت اولیه برگردد.

 • نوع پشم: برندهایی که از پارچه پشمی با کیفیت استفاده کرده‌اند معمولاً نوع پشم را به شما اعلام می‌کنند. مثلا پشم مرینوس نوعی خاص است به دلیل الیاف نرم و فوق العاده ریز شناخته می‌شود.

 • بافت متراکم: مگر اینکه قسمتی از طراحی لباس باشد در غیر این صورت پارچه‌های پشمی کیفیت بالا دارای بافتی ظریف و متراکم هستند به گونه‌ای که هیچ فاصله‌ای بین رشته‌ها وجود ندارد.

 • الیاف ظریف یا ضخیم: به طور کلی پارچه‌هایی ساخته شده با الیاف ظریف نرم‌تر هستند با این وجود بر اساس کاربرد مورد نظر شما ممکن است یک پارچه ضخیم‌تر و محکم‌تر را ترجیح دهید. قبل از خرید کالای پشمی نرمی آن را بر روی پوستتان حس کنید البته نه صرفا با دستان در جاهایی مثل داخل بازو یا پشت گردن و مطمئن شوید که برای شما ایجاد ناراحتی نکند. البته توجه داشته باشید برخی پشم‌ها به طور طبیعی نرم‌تر از سایرین هستند. مثلا الیاف کشمیر نرم‌تر از موهر است. بنابراین نرم یک لباس پشمی لزوما نشان از کیفیت بالای آن ندارد.

2-5- پارچه جین (DENIM)

در اینترنت نظرات مختلفی در خصوص پارچه جین با کیفیت مواجه می‌شوید که در اینجا چند مورد که اکثرا نسبت به آن توافق دارند بیان می‌شود:

 • کیفیت جین عمدتا به کیفیت پنبه و نحوه بافته شدن آن بستگی دارد همچنین یکی از ویژگی‌های مهم در خصوص جین کیفیت دوخت آن است (هرچند این بخش در مورد جنس پارچه است اما با توجه به اختصاصی بودن این دوخت آن را در انتها توضیح می‌دهیم). همچنین شستشوی نهایی پارچه جین نیز قیمت تمام شده را بالا می‌برد که ارتباطی به کیفیت پارچه ندارد.

 • هنگام لمس یا پوشیدن جین کیفیت بالا احساس نرمی و حتی کمی رطوبت می‌نماییم.

 • پارچه جین نه آنقدر باید شل و ول باشد و نه آنقدر سفت و سنگین که حرکات ما را محدود کند (مگر اینکه جین خام و شسته نشده باشد) و هر چیزی در این بین خوب است البته این بیشتر یک انتخاب شخصی است. اگر به دنبال لباس‌هایی با پارچه جین نازک می‌گردید مطمئن شوید نخ‌ها کاملا محکم و بافت پارچه محکم و متراکم باشد تا به راحتی پاره نشود.

 • از‌انجا که چین پارچه‌ای سنگین است وجود درزهای قوی که تحت فشار شکافته نمی‌شوند بسیار مهم است. به عنوان اولین گام سعی کنید لباس جین را نقاط مختلف در امتداد درزها بکشید. اگر نخ‌ درزها از هم جدا شوند کیفیت خوبی ندارد. تولید کنندگان جین با کیفیت بالا معمولا از دوخت دو ردیفه استفاده می‌کنند البته اگر نخ ضخیم باشد اغلب یک ردیف دوخت نیز کافی است. نکته بعدی که نیاز به دقت دارد درزهای داخلی است که لب دوزی شده باشد و صرفا قیچی نشده باشد چرا که بر روی پوست احساس ناراحتی به وجود می‌آورد.

2-6- پارچه چرم (LEATHER)

چرم از نظر فنی پارچه نیست بلکه یک ماده است. کیفیت چرم عمدتا بستگی به نوع دانه بندی آن دارد و هر چه دانه‌بندی آن بیشتر کیفیت آن نیر بالاتر است. یکی از روش‌های ارزیابی، بررسی دانه‌های ریز چرم از نزدیک است که طبیعی است یا چاپی:

 • نکته اصلی چرم این است که چروک‌‌های افتاده بر روی آن دائمی است. پس هنگام خرید دقت نمایید که هیچ خط افتادگی بر روی چرم وجود نداشته باشد.

 • نحوه اتصال قطعات با یکدیگر را به دقت بررسی نماییند اینکه به هم دوخته شده‌اند یا با چسب به هم دیگر متصل شده‌اند. دوخت دوام بالاتری نسبت به چسب دارد و همچنین هزینه تولید را نیز بالا می‌برد اما اتصال محکمی را بین اجزا فراهم می‌کند.

 • یک چایگزین عالی برای چرم واقعی چرم فاکس یا وگان (faux/vegan) است که معمولاً از روکش پلیاورتان بر روی یک لایه فیبر ساخته شده است. چرم فاکس با کیفیت بالا می‌تواند به اندازه چرم واقعی دوام داشته باشد. به طور کلی این چرم مقرون به صرفه‌تر، نگهداری راحت‌تر، درخشندگی نسبت به چرم طبیعی کمی کمتر و از همه مهمتر منجر به مرگ حیوانات نمی‌شود.

 • چرم فاکس نیز همانند چرم واقعی باید فاقد خراش و چروک باشد و برای اتصال اجزا دوختن بهتر از چسباندن است. چرم فاکس می‌تواند سبک باشد اما هرگز نباید نازک یا کرکی باشد.

2-7- پارچه الیاف مصنوعی (SYNTHETICS)

آیا پارچه‌هایی از الیاف طبیعی همیشه بهترین است؟

جواب کوتاه، نه است. هر چند که در تولید اغلب پارچه‌ها مقادیر کم مواد مصنوعی نیز در نظر گرفته می‌شود. برخی از الیاف‌های مصنوعی یا نیمه مصنوعی مزایایی دارد که می‌تواند جایگزینی عالی برای الیاف طبیعی باشد. این مزایا شامل:

 • تفاوت زیادی بین مواد مصنوعی (مثل پلی استر و ویسکوز) وجود دارد که معمولا توسط برندها بر اساس بودجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا در صنعت مد سریع (Fast fashion) به منظور کاهش هزینه از الیاف‌های مصنوعی به عنوان جایگزین الیاف طبیعی استفاده می‌شود که به طور معمول از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و بیشتر به خاطر قیمت و شباهت آن‌ها به الیاف طبیعی انتخاب می‌شوند. از طرفی دیگر برندهای با کیفیت نیز از الیاف‌های مصنوعی در کنار الیاف طبیعی برای رسیدن به خواص عملکردی مورد نظرشان استفاده می‌کند که دارای کیفیتی بالایی هستند.

 • در اکثر اوقات افزودن مقدار کمی الیاف مصنوعی به الیاف طبیعی ویژگی‌های پارچه را بهبود می‌بخشد. الیاف‌هایی همچون اسپندکی، لای‌کرا و پلی استر در ترکیب پنبه یا پشم خاصیت الاستیکی پارچه را بهبود می‌بخشید و باعث می‌شود بعد از شستن و پوشیدن، لباس شکل ظاهری خود را حفظ کند. برای لباس‌هایی مثل شلوار جین و تی‌شرت که می‌خواهید فرم متناسب بدنتان را داشته باشد به دنبال لباس‌هایی بگردید که حدود ۲ تا ۵٪ از مواد مصنوعی تشکیل شده باشد.

 • پوشاک با الیاف مصنوعی معمولاً بهترین انتخاب برای فعالیت‌های پرتحرک هستند چرا که هم سبک، کشسانی مناسب (بدون محدودیت نسبت به فرم بدن و با توجه به سرعت خوب در خشک شدن عرق بر روی پوست نمی‌ماند.

 • تعداد زیادی پارچه مصنوعی وجود داردکه دارای خواص و کاربردی مختلفی هستند و برخی ارزش بالاتری نسبت به بقیه دارند. در اینجا یک مورد را به صورت خاص می‌خواهم اشاره کنم ریون (Rayon) است که از خیلی جهات انتخاب خوبی است و هم در دسته الیاف مصنوعی و هم نیمه مصنوعی قرار می‌گیرد. ریون پارچه سلولوزی قابل تنفس است که از خمیر چوب ساخته می‌شود. تجزیه پذیر است و می‌تواند به نرمی پنبه، ابریشم یا کتان باشد. بسیاری از افراد نوع مودال (modal) را بهترین نوع ریون می‌دانند، این الیاف از درخت راش ساخته شده و بسیار نرم است. جذب آب خوبی داردو در برابر آب رفتگی مقاوم است و اغلب آن‌را با پنبه مخلوط می‌کنند. نوع دیگر محبوب الیاف‌های ریون مدل تنسل (tencel) است علاوه بر نرمی نسبت به چین و چروک مقاوم است و در نتیجه نگهداری آن راحت‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *